Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


3. Kŕmenie

10. 1. 2012

Po návrate zo závodu majú holuby k dispozícii žihľavový čaj s medom alebo hroznovým cukrom + elektrolyt, ľahké krmivo, dostatok gritu a soli, mláďatká na polovicu mnou nakŕmené. V dvojtýždňových intervaloch v nedeľu potláčam trichomonádu.a choroby dýchacích ciest. Zo začiatku týždňa holuby dostávajú diétnejšie krmivo (80 % jačmeň + pšenica s trochou repky, slnečnice a kukurice), v strede týždňa pridám hrachu, ku koncu kukurice a v deň nasadenia semená. V pondelok obohatím krmivo olejom a pivovarskými kvasnicami. Do vody dávam pravidelne v pondelok cesnak, v utorok jablčný ocot, v stredu som zvykol dávať striedavo cholesol alebo niečo na lepší dych, vo štvrtok multivitamín, v piatok a v sobotu – v deň nasadzovania čistú vodu. Mušľový grit holuby dostávajú v pretekovej sezóne do štvrtku. Robím si aj svoj grit - ostrý piesok, červenica zem, stará omietka, trocha soli, vitaplastin, rozdrvený aníz. Z navlhčenej hmoty urobím bochníky a po vysušení podávam.

Kŕmnu zmes som si zvykol pripravovať sám a jej zloženie vždy závisí  od aktuálneho stavu na holubníku. V  prirodzenej metóde sa jej zloženie  vlastne neustále mení. Inak musím kŕmiť pri sedení na vajíčkach a inak pri mláďatkách. Je to mimoriadne náročné hlavne preto, že všetky holuby nemajú rovnaký stav na hniezdach. Vlastne to ani nesmie byť, lebo človek potrebuje na každý týždeň pripravovať svojich pretekárov tak, aby bolo možné pre každý víkend vybrať aspoň základ družstva, ktorý je v optimálnej forme. Často na dvojzávod, do rôzneho počasia a v prirodzenej metóde udržať formu holubníka na vysokej úrovni a pri rôznom stave hniezda je vlastne to holubárske umenie, bez ktorého chovateľ len ťažko siahne na pravidelne špičkové výsledky vo viacerých pretekoch v roku.  Teraz som už na dôchodku a ak mi to dovolí zdravotný stav, rád by som vychoval ešte aspoň jedného olympionika. V športových kategóriách je to už mimoriadne náročné, možno sa mi to podarí v kat. Štandard. FCI ju rozšírilo aj pre mláďatá s min. 3 pretekmi v percentách.

Touto cestou doporučujem mladým chovateľom, ktorí chcú byť aj úspešní, aby sa naučili za rok, dva všetko podstatné okolo starostlivosti o holuby  možno aj pomocou prirodzenej metódy a potom vrele odporúčam vdovský spôsob pretekania ( napr. totálne vdovstvo), ktorý má viac predností pri získavaní lepších výsledkov.

 
Reklama